Fotobanky

Fotobanky sú webové portály, kde sa nachádzajú fotografie na rozličné témy, od rozličných autorov. Niektoré sú zadarmo, iné sú platené. Dnes ti predstavím tri free fotobanky, odkiaľ môžeš čerpať grafiku, obrázky, fotky, ikony, ale aj grafické podklady pre rozličné príležitosti a to dokonca aj vo vektorovom formáte.

Freepik.com

Len daj pozor, lebo keď namiesto pik napíšeš pic, hodí ťa to na nejaké porno. 😀

Túto fotobanku využívam asi najviac, dokonca si tam platím aj komerčnú licenciu, nejakých 140€ ročne. V mojej činnosti sa mi ale táto investícia niekoľkokrát vráti. Keď fotobanku prezeráš ako free user, dosť často tam skáču otravné reklamy na istock, či jakú chmáru, ktorá ale už nie je zadarmo. Takže pozor, nepomýliť sa.

V rámci freepiku vieš použiť filtre na typ výsledku (fotka, PSD, vektor, ikona), filtrovať podľa majoritnej farby, podľa pomeru strán a podľa free/premium.

Pixabay.com

Pixabay je ale že úplne free fotobanka a dajú sa tam nájsť aj pekné obrázky. Je ich, samozrejme, menej, ako na platených fotobankách, ale stále som odtiaľ veľakrát čerpal. Úplne free znamená, že obrázky odtiaľ môžeš používať kde len chceš, aj v komerčných projektoch a nemusíš uvádzať žiadne spätné linky a podobné hlúposti. Na Freepiku (vyššie) oficiálne musíš, pokiaľ nemáš premium.

Unsplash.com

No a poslednou takou známou fotobankou je Unsplash. Tá má aj nejaké verejné APIčko, takže som si to prepojil a všetky ilustračné obrázky, ktoré na tejto stránke vidíš, pri každom článku, si generujem priamo v administrácií WordPressu a úplne zadarmo. Ba dum tss tss.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *