Tools, ktoré budeš rád využívať #1

Pri tvorbe webovej stránky sa často stretávame s nutnosťou upravovať obrázky, dodané klientom, hľadáme nové ilustračné obrázky a iné grafické komponenty, ktoré by sme použili. V tomto článku si ukážeme niektoré zdroje, ktoré pri práci používam ja.

Jednoduchý, ale vynikajúci resizer a cropper pre obrázky. Zožerie aj webP formát, takže o to lepšie. Pri nastavení konkrétnej výšky a šírky sa zjaví orez, ktorý sa myšou dá jednoducho drag&dropovať a tým vybrať orez. Pri ponechaní auto height alebo auto width sa jednoducho obrázok zmenší, ale ostane celý. 

Ďalej máme možnosť pridať vodoznak, okraje, nastaviť výstupnú kvalitu jpg a webp formátu, alebo obrázky premenovať. Po nastavení môžeme obrázky posťahovať buď po jednom (oplatí sa, keď ich je málo), alebo uložiť ako ZIP (oplatí sa, keď ich je veľa).

Pri predstave, že kedysi som fotky ako blázon orezával vo Photoshope sa mi vlasy ježia. Tu vieš orezať a resizovať tisíc fotiek za pol minúty. A áno, tento tool je absolútne zadarmo!

Ďalší nástroj pre prácu s fotografiami. Tento vie meniť farby, rozmazávať, obrátiť obrázok v dvoch smeroch a plno iných grafických vecí. Ja ho najčastejšie používam na flip image horizontally.

Napríklad keď potrebujem do slideshow pridať obrázok, s hlavným obsahom napravo, ale vo fotobanke je len obsah naľavo. Tak si ho flipnem a vybavené. Treba však dávať pozor na ruky a texty. Texty samozrejme pôjdu naopak, rovnako treba dávať pozor, aby si ľudia napr. nepodávali ľavé ruky, alebo aby človek nepísal ľavou rukou (hoci toto je ešte znesiteľné).

Fajný tool, ktorý obsahuje okolo 400 rozličných textúr. V ľavom ovládacom paneli si zvolíš farbu a potom si v hlavnej časti stránky zvolíš textúru. Tá sa automaticky po kliku aplikuje na pozadie, takže rovno vidíš výsledok. 

Pre použitie môžeš použiť buď vygenerované CSS, alebo kliknutím na Download si stiahneš fragment textúry, ktorý môžeš potom nahrať na svoj web.

No a na záver – Haikei. Môj obľúbený generátor grafických čáry-máry. Môžeme si vybrať nejaký preddefinovaný tvar, alebo vytvoriť vlastný, zadáme farby a máme možnosť stiahnuť buď vo formáte png, alebo svg. 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *